مطالعه و شناخت اجمالی خانه پوستی زاده

متولی این خانه در سال 1342 خانه را ترک کرد که یکی از عاملهای مهم ترک خانه را توسط صاحب آن می توان احداث بلوار عنوان نمود زیرا وقتی بلوار احداث شد به علت شیب بندی بلوار، خانه مذکور پایین تر از بلوار قرار گرفت پس از ترک این بنا مالک بنا، آنرا به ارگانهای دولتی اجاره داد. البته لازم به ذکر است این بنا پیشتر توسط اداره آموزش و پرورش و در بعضی از مقاطع نیز به عنوان مدرسه نابینایان مورد استفاده قرار گرفته است. این بنا در سال 68-1370 نیز توسط اداره آموزش و پرورش تخلیه گردید. در مدتی که این بنا متروکه بود بیشتر درب و پنجره های آن از بین رفت و بخشی آسیبهای وارده به آن توسط عوامل انسانی و بخش دیگر توسط عوامل طبیعی به پیکر بنا وارد شده تا اینکه شهرداری اقدام به خرید این بنا نمود تا بعنوان فرهنگسرا مورد بهره برداری قرار دهد.

خصوصیات بنا در بنای پوستی زاده که دو طبقه می باشد پلانهای طبقات با هم مشابه هستند اتاقها بصورتی طراحی شده که تو در تو می باشند و به یکدیگر مرتبط گردیده اند. یکی از زیباییهای پلان این بنا در این است که تمام درهای اتاقها از شرق به غرب رو به روی هم قرار گرفته اند و اگر تمام درها باز باشند شخصی که در ضلع شرقی بنا ایستاده می تواند شخصی که در ضلع غربی بنا است را مشاهده نماید. پلان این نما بصورتی طراحی شده که تقریباً تمام فضاها به یکدیگر مرتبط می باشند. معماران ایران قدیم برای آب تقدس خاص قائل بودند و همواره مکانی برای جمع آوری آن در نظر می گرفتند یکی از این آب انبارها در این بنا مشاهده می شود که هنوز هم آب در آن جاریست. آب انبارها جدای از اینکه آب مورد نیاز را تامین می کردند محل نگهداری مواد غذایی نیز بودند به نقل از پدران، مواد غذایی که در این آب انبارها نگهداری می شدند به مراتب خنکتر و دلچسب تر از مواد غذایی است که ما امروزه در یخچال نگهداری می کنیم.

/ 5 نظر / 133 بازدید
یوسف

سلام یار قدیمی مطلب زیبایی بود منم به روز شد خوشحال میشم نظرتو بگی منتظرتم [گل][گل][گل][گل][گل]

احمد حسنی

باسلام خدمت دوستان عزیز وبلاگ اخبار اندر احوالات همدان جهت خبر رسانی به موقع به شهر وندان راه اندازی شده است از دوستان و همشهریانی که قصد یاری دارند دعوت می کنم اخبار خود را در مورد استان به ما ایمیل کنند امکان درج اخبار استان همدان در وبلاگ گروهی بانام کاربری Hamedan111 و پسورد Hamedan111 نيز به نام خود شما وجود دارد. با تشکر احمد حسنی آدرس ایمیل ما :Siasi_hemedan@yahoo.com[گل]

احمد

شاید مطالب مفیدی در این وبلاگ پیدا کنید ...

عمو اروند

ای کاش عکسی هم از خانه‌ی آنان می‌داشتی. پسران پوستی‌زاده با من هم مدرسه‌ای بودند، هم در دبستان علمی و هم در دبیرستان. بعدها به خیابان بوعلی کوچه‌ی میرفندرسکی نقل مکان کردند. البته هردو از من بزرگتر بودند و هردو به تجارت روی آوردند.

یک پوستی زاده!

باسلام فامیل بنده پوستی زاده هستش. جد من ترک بوده و در همدان تاجر بوده است. میخوام بدونم آیا این خانه به اصلو نسب من برمیگردد؟ از کجا اطلاعات دقیقی از صاحبانش پیدا کنم؟