شورای عالی انتقال پایتخت با عضویت 14 نفر تشکیل می‌شود

شورای عالی انتقال پایتخت با عضویت 14 نفر تشکیل می‌شود

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس از تصویب تشکیل شورای عالی انتقال پایتخت سیاسی- اداری با عضویت 14 نفر در کمیسیون متبوعش خبر داد.

خبرگزاری فارس: شورای عالی انتقال پایتخت با عضویت 14 نفر تشکیل می‌شود

امیر خجسته نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس به ارائه گزارشی از جلسه عصر امروز (سه‌شنبه) کمیسیون امور شوراها پرداخت و اظهار داشت: کلان‌شهر تهران به عنوان مرکز اصلی اساسی، اقتصادی و جمعیتی کشور در پی فرآیند رشد شتابان و فزاینده خود طی دهه‌های اخیر با چالش‌های محتوایی و زیرساختی عمیقی روبروست.

وی افزود: یکی از راهبردها و ایده‌هایی که در دستیابی به توفیق در مواجهه با چالش‌های فعلی تهران مطرح است، تفرق و واگذاری نقش سیاسی اداری به مراکز جداگانه جدیدی است.

رئیس کمیسیون امور شوراهای مجلس در ادامه یادآور شد: به منظور بررسی و جمع‌بندی مطالعات انجام شده درباره ساماندهی شهر تهران و انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور و انجام مطالعات ضروری به منظور تکمیل آنها با هدف امکان‌سنجی و ارائه راهکارهای برون رفت از وضع موجود، تبیین و ارزیابی، پیش‌بینی و تعیین پیش نیازها، الزامات و تمهیدات اجرایی، راهبردهای پیشنهادی برای ساماندهی پایتخت و تهیه برنامه‌های اجرایی لازم، بررسی و جانمایی مکان مناسب برای انتقال پایتخت سیاسی اداری، ساماندهی پایتخت جدید در افق‌های زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت شورای ساماندهی انتقال پایتخت با استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات موجود در قوه مجریه تشکیل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شورای ساماندهی پایتخت اعتبارات مورد نیاز را در لایحه بودجه سالانه کل کشور پیش‌بینی و منظور خواهد کرد، تصریح کرد: اعضای شورای ساماندهی پایتخت را رئیس‌جمهور یا معاون اول رئیس‌جمهور به عنوان رئیس شورا، وزیر کشور به عنوان دبیر شورا، دو نماینده از مجلس شورای اسلامی، نماینده مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس سازمان پدافند غیرعامل، وزرای اقتصاد، جهادکشاورزی، نیرو، نفت، راه و شهرسازی، شهردار تهران، جانشین نیروهای مسلح و معاون برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور تشکیل می‌دهند.

امیر خجسته همچنین تأکید کرد: شورای ساماندهی پایتخت موظف است حداکثر ظرف دو سال نسبت به تهیه و ارائه طرح جامع و انتخاب مکان مناسب برای ساماندهی و انتقال پایتخت سیاسی-اداری اقدام کند.

وی در پایان متذکر شد: طبق مصوبه کمیسیون، وزیر کشور مسئول اجرای این قانون بوده و مکلف است به ترتیبی عمل کند که حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون، آیین‌نامه و زمینه راه‌اندازی شروع به کار شورایعالی انتقال پایتخت فراهم شود.

 

 

اخبار مرتبط:

نتیجه انتقال پایتخت چیست؟ باربد فرهادی

الزامات انتقال پایتخت از تهران

 برای انتقال پایتخت به این شهر آماده ایم

همدان از گزینه‌های انتقال پایتخت

افزایش احتمال پایتختی مجدد همدان

 
/ 0 نظر / 28 بازدید