زمينه برگزاري مطلوب انتخابات مجلس شوراي اسلامي درهمدان فراهم است

با وجودي كه بيش از يك ماه به زمان برگزاري انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي در سراسر كشور باقي است ، مسئولان و دست اندركاران از ايجاد زمينه لازم براي برگزاري مطلوب انتخابات در استان همدان سخن مي‌گويند.

درهمين حال باوجود ادامه بارش‌هاي زمستاني و شرايط ويژه سرما و يخ بندان كم سابقه درهمدان كه بسياري از رويدادهاي اجتماعي را تحت شعاع خود قرار داده است، تب وتاب انتخابات آتي در محافل مختلف رسمي و غيررسمي به خوبي احساس مي‌شود.

در چنين شرايطي همچنين مسوولان اجرايي و دخيل در انتخابات هشتم مجلس شوراي اسلامي ، در هر سخنراني و جلسه‌هاي كاري خود، مردم را به‌آمادگي براي حضور باشكوه دراين رويداد مهم و انتخاب نمايندگان اصلح و شايسته دعوت مي كنند.

سخن اصلي مسوولان اجرايي و نظارتي انتخابات، لزوم پرهيز نامزدها از طرح شعارهاي بي‌اساس و وعده‌هاي غيرقابل عمل به مردم و همچنين رعايت اصول قانوني و متعارف در تبليغات و رقابتهاي انتخاباتي است.

ازسويي ديگر گزارش‌هاي غيررسمي همچنين حاكي از تكاپوي پنهان نامزدهايي است كه صلاحيت آنان از سوي هيات‌هاي اجرايي انتخابات محرز شده و آنان بيشتر در تدارك تشكيل ستادهاي تبليغاتي و رايزني با منابع مورد نظر و انتظار خود براي حضوري كارساز در رقابتها هستند.

شنيده مي‌شود، يكي از دغدغه‌هاي نامزدها براي ورود به صحنه رقابت ، مكان يابي مناسب براي تشكيل ستاد است كه باتوجه به‌اجاره‌بهاي نسبتا سنگين ساختمان در نقاط اصلي شهرهاي استان همدان ، كار چندان سهلي نيست .

مسوولان در هر حال كانديداها را از ورود زود هنگام به تبليغات منع كرده و نظر آنان را به صراحت‌هاي قانوني دراين ارتباط متوجه مي‌سازند.

مسوولان ستاد انتخاباتي برپايي انتخابات آزاد و همه‌جانبه را حق همه مردم مي‌دانند و معتقدند حضور با شكوه مردم در پاي صندوق‌هاي راي تجديد ميثاق با آرمانهاي رهبر كبير انقلاب اسلامي است.

مسوولان مربوطه همچنين ايجاد زمينه انتخابات سالم را وظيفه خود مي‌دانند و مردم را متوجه اهميت انتخابات و حقوق فردي واجتماعي آنان مي‌سازند.

آنان مي‌گويند: حضور مردم در انتخابات مجلس شوراي اسلامي موجب افزايش اقتدار نظام اسلامي مي‌شود.

رييس ستاد انتخابات همدان دراين ارتباط به خبرنگار ايرنا گفت: مساعدت و همكاري تمامي دستگاه‌ها و سازمان‌هاي اجرايي براي برگزاري هر چه بهتر انتخابات دور هشتم نمايندگي مجلس ضروري است.

"اكبر عابدي" افزود: سازمان‌ها و واحدهاي تابعه در استان موظفند حسب درخواست ستاد انتخابات استان، فرمانداران، بخشداران و هياتهاي نظارت همكاري لازم را داشته باشند.

معاون سياسي امنيتي استاندار همدان گفت: ‪ ۲۰۷‬نفر در استان براي شركت در هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي داوطلب شدند.

وي افزود: ‪ ۲۸۵‬نفر در استان ثبت نام اينترنتي كردند كه مدارك ‪ ۲۰۷‬نفر آنان تحويل حوزه انتخابيه شده و به عنوان داوطلبان قطعي استان شناخته شدند.

وي اضافه كرد: ‪ ۱۰‬نفر از داوطلبان قطعي استان را زنان تشكيل مي‌دهند.

وي گفت: ‪ ۶۲‬نفر در همدان، ‪ ۳۶‬نفر ملاير، ‪ ۲۹‬نفر تويسركان، ‪ ۲۶‬نفر بهار و كبودراهنگ، ‪ ۲۱‬نفر رزن، ‪ ۲۰‬نفر نهاوند و ‪ ۱۹‬نفر در اسدآباد داوطلب شده‌اند.

وي همچنين از مردم خواست كه با حضور پرشور در پاي صندوق‌هاي راي گامي موثر در تعيين سرنوشت خود بردارند.

رييس ستاد انتخابات همدان گفت: شمار زنان داوطلب انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي در استان كمتر از انتظار است.

وي افزود: باتوجه به اينكه فرصت حضور زنان در عرصه‌هاي مديريتي پس از انقلاب اسلامي ايجاد شده ، توقع اين بود كه شمار بيشتري از زنان استان براي نمايندگي داوطلب شوند.

وي افزود: در اين ميان، تبليغات انتخاباتي از اهميت خاصي برخوردار است كه بايد همه دست‌اندركاران اعم از داوطلبان، نامزدها، ناظران و مسوولان اجرايي ضمن حفظ اصول اخلاقي، خود را موظف به اجراي قانون بدانند.

وي، پرهيز از تخريب شخصيتها، اسراف درهزينه‌هاي تبليغاتي، رعايت بي‌طرفي اعمال نكردن گرايشهاي شخصي، انجام ندادن تبليغات پيش از موعد، وعده‌هاي غيرقابل اجرا و در نظر گرفتن موقعيت سياسي كشور در منطقه و جهان را از جمله ويژگيهايي برشمرد كه دست‌اندركاران انتخابات بايد به آنها توجه خاص داشته باشند.

وي تصريح كرد: تخريب ديگران يا زيرسوال بردن عملكرد گذشته‌گان حاكي از ضعف نامزد انتخاباتي است، زيرا اگر شخصي از توانمندي كافي برخوردار باشد از قدرت اجرايي و تواناييهاي شخصيتي خود صحبت خواهد كرد و به تخريب ديگران نخواهد پرداخت.

وي خاطرنشان كرد: تبليغات زودهنگام نيز حاكي از قانون شكني است و نشان مي‌دهد كه فردي كه مي‌خواهد از قانون پشتيباني كند و به‌امر خطير قانونگذاري بپردازد، خود به قانون احترام نمي‌گذارد.

وي تاكيد كرد: همانطور كه مردم در انتخابات گذشته نيز نشان داده‌اند با هشياري به پاي صندوقهاي راي خواهند رفت.

فرماندار اسدآباد نيز به ايرنا گفت: مردم بايد به افراد آگاه به مسايل و مشكلات كشور در هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي راي دهند.

"محمد گمار" افزود: با توجه به اينكه مجلس شوراي اسلامي در راس امور قرار گرفته و در برنامه‌هاي كشور تاثيرگذار است بنابراين انتخاب نمايندگان آگاه به مسايل جهاني و كشوري در حقيقت انتخاب يك قانون گذار متعهد است.

وي اضافه كرد: انتخاب افراد اصلح، متعهد و دلسوز براي نمايندگي مجلس موجب رفع بسياري از مشكلات جامعه مي‌شود.

وي گفت: مردم ايران همواره در عرصه‌هاي مختلف كشور حضوري پررنگ داشته‌اند اما حضور گسترده در پاي صندوقهاي راي اثرات بسيار مهمتر و تاثير گذارتري در اداره كشور دارد.

فرماندار اسدآباد افزود: افرادي كه به عنوان مجريان انتخابات هستند بايد با كمال بي‌طرفي و در عين امانت داري از آراي مردم تلاش كنند.

گمار گفت: اين افراد بايد از دخالت بي‌مورد هرگروه و دسته‌اي كه قصد اعمال نفوس در انتخابات را داشته باشند، جلوگيري كنند.

وي اضافه كرد: به طور يقين دقت در انتخاب اعضاي شعب اخذ راي و عوامل اجرايي مي‌تواند اطمينان‌دهنده يك انتخابات سالم باشد.

مسوول كميته امنيتي ستاد انتخابات همدان گفت: رسانه‌ها از بداخلاقي و بد زباني و هتك و حرمت نامزدهاي انتخاباتي به طور جد پرهيز كنند.

سيد "جواد مساوات" افزود: لازم است رسانه‌ها دقت لازم را داشته و با طرفداري از يك جريان و طيف خاص سياسي نسبت به ديگر جريانها هتاكي نكنند.

وي بر چشم پوشي از چارچوبها و ضوابط الزامي از سوي رسانه‌ها در پوشش اخبار انتخاباتي با رعايت حرمت اشخاص تاكيد كرد.

وي اضافه كرد: انتخابات در استان همدان طبق تقويم زماني خود در حال پيشروي است و رسانه‌ها در كنار تلاش هيات‌هاي اجرايي و نظارت بر انتخابات نقش موثري در جلب مشاركت حداكثري مردم دارند.

مساوات گفت: رسانه‌ها بايد پابه‌پاي دستگاه‌هاي اجرايي و نظارتي انتخابات با جلب مشاركت مردمي بستر لازم براي برگزاري انتخاباتي نشاط فراهم كنند.

وي گفت: در انتخابات فرمايش‌هاي مقام معظم رهبري منشور ستادها و هيات هاي اجرايي و نظارت بر انتخابات بوده و طبق رهنمودهاي رهبري عمل مي‌شود.

وي تصريح كرد: نامزدهاي انتخاباتي نيز بايد با عمل به اين منشور از تخريب يكديگر پرهيز كرده و با ارائه درست و شفاف توانمنديها و برنامه‌هاي خود مردم را براي حضوري مطمئن تر در پاي صندوقهاي راي تشويق كنند.

فرماندار همدان نيز به ايرنا گفت: هيات اجرايي در تاييد صلاحيت‌ها به صورت قانوني عمل كرده و به صورت سليقه‌اي عمل نشده است.

"علي‌اكبر فاميل كريمي" افزود: هيات‌هاي اجرايي بر اساس ماده ‪ ۳۰ ،۲۸‬و ‪ ۵۰‬قانون داراي قوانين خاص هستند و بر آن اساس عمل مي‌كنند.

وي اضافه كرد: هيچ گونه استنباط شخصي در تاييد صلاحيت‌ها دخيل نبوده و همه بر اساس معيار قانون انجام گرفته است.

وي اظهار داشت: مبناي هيات اجرايي در تاييد صلاحيت‌ها بر احراز صلاحيت‌ها بوده و تاكيد قانون نيز بر اين اساس است.

بر اساس اعلام ستاد انتخابات استان همدان حدود ‪ ۲۰۸‬نفر داوطلب نمايندگي مجلس هشتم بودند كه صلاحيت ‪ ۸۰‬درصد آنان تاييد شده است.

همدان ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۱۱/۱۱‬  

/ 0 نظر / 21 بازدید