محمد جواد انصاری همدانی

 

 ولادت : 1320ق.

محل ولادت: همدان .

وفات:1379 ق.

محل دفن :قم .

 اساتید: شیخ عبدالکریم حائری و ....

شاگردان: حسنعلی نجابت، شهید عبدالحسین دستغیب، سید عبدالله فاطمی و...

پیش از تولد، مادرش در خواب پیامبر اکرم (ص) را دیده بود که بشارت این فرزندان را به او دادند و سفارش کردند خیلی مواظب این فرزند باش که مورد نظر ماست.

محمد جواد هشت ساله بود که تحصیلات حوزوی را آغاز کرد و با داشتن استعداد بسیار بالا و پشتکاری کم نظیر در 24 سالگی به درجه اجتهاد نایل آمد. در طبابت صاحب نظر بود، به گونه ای که خانواده و اطرافیان از معالجه اطبایی بی نیاز بودند.

 در حالی که سرگرم درس و بحث بود. برایش خبر آوردند عارفی شوریده حال در لباس اهل علم به همدان آمده، علما و فضلا در مجلس او به دورش حلقه زده اند. او که با طریق عرفان مخالف بود و چنین نظر داشت که جز راه شرع راه دیگری نیست ، بر حسب وظیفه زان به ارشاد آن پیر و آن جمع گشود. اما خداوند نقطه عطف زندگی او را در نگاه نافذ آن پیر روشن ضمیر قرار داده بود که به او گفت : عن قریب باشد که تو خود آتشی به سوختگان عالم زنی ! این سخن آتشی درجانش نشاند که باقی ایام عمر را به سلوک الی الله و دستگیری از مشتاقان سپری ساخت.

او بر نماز اول وقت خیلی تاکید داشت و به نوافل نماز بسیار توصیه می کرد و خودش نماز را با جمیع مستحبات به جا می آورد. در سلوک خویش از محضر استادی بهره نبرد، آیت الله سید علی قاضی طباطبایی در مورد ایشان می فرمود: او تحوید را مستقیم از خود خدا گرفته است.

سال آخر عمر شریفش او را نزد دکتر بردند. پزشک پس از معاینه از ایشان پرسید: آیا شما خاطر خواه بوده اید ؟ این قلب بیست سال مبتلا به عشق بوده ! و او با لبخندی فرمود: چه درست تشخیص داد! اما او نمی داند این خاطر خواهی از چه نوعی است ! آتش عشقی که در جای این عارف دل سوخته نشسته بود به راستی قلبش را سوزاند اواخر عمر شریفش اطرافیان دیده بودند که سمت چپ سینه اش از سوز قلب سیاه شد بود. شرح سیر این سالک سوخته دل در کتاب سوخته از انتشارات موسسه فرهنگی مطالعاتی شمس الشموس به تفصیل آمده است .

 
1 تیر 1387
/ 0 نظر / 5 بازدید