اصفهان نصف جهان است; لیاقت پایتخت شدن را دارد

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت و گو با خلیج فارس؛
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: نام اصفهان در دنیا مطرح است. شما هم شنیده اید که می گویند «اصفهان نصف جهان » و افتخار ایران است. در بسیاری از کشورهای دنیا نام ایران را با این استان می شناسند.

محمد علی اسفنانی در گفت وگو با خبرنگار خلیج فارس با اشاره به پیشنهاد انتقال پایتخت سیاسی به "سلطانیه استان زنجان"، گفت: باید دید ملی به این موضوع نگاه کرد نه با دید احساسی.

نماینده مردمفریدون و فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای تغییر پایتخت باید به مواردی چون مساحت، در دسترس بودن، شرایط اقلیمی و آب و هوا و نه «عرق به استان» باید مد نظر قرار بگیرد.

وی افزود: البته با شاخص هایی که برای انتقال پایتخت قرار دارد به نظرم استان اصفهان برای انتقال اداری یا سیاسی پایتخت مناسب تر است و یک بار نیز به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده است.

این نماینده مجلس نهم با بیان اینکه در سلطانیه استان زنجان تنها یک نماد تاریخی و با ارزش وجود دارد اما در اصفهان صدها و شاید هزاران اثر تاریخی و فرهنگی قرار دارد و این موضوع راه اصفهان را برای پایتخت شدن هموارتر می کند.

اسفنانی با اشاره به اینکه در تغییر پایتخت باید امتیاز های ویژه هر استان را مدنظر قرار دارد، گفت: استان اصفهان در گذشته دور پایتخت ایران بوده و اکنون نیز آمادگی را دارد.

وی درباره احتمال مخالفت نمایندگان سایر استان ها با انتقال پایتخت به استان اصفهان گفت: مخالفت ها باید عادلانه باشد. در مجلس هشتم نیز نمایندگان آذری مجلس با رای های منفی خود مانع تصویب بودجه برای ساخت اجلاس سران جنبش عدم تعهد در اصفهان شدند و این کار درستی نبود.

وی یادآور شد: کما اینکه این بودجه در نهایت اختصاص یافت و سالن اجلاس تمکیل شد.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اضافه کرد: نام اصفهان در دنیا مطرح است. شما هم شنیده اید که می گویند «اصفهان نصف جهان » و افتخار ایران است. در بسیاری از کشورهای دنیا نام ایران را با این استان می شناسند.

وی تاکید کرد: اگر جایی نام ایران شنیده شود به دنبال آن نیز نام اصفهان مطرح می شود و می توان گفت اصفهان آبروی ایران است.

اخبار مرتبط:

انتقال پایتخت سیاسی اجتناب ناپذیر است/ سمنان محتمل‌ترین گزینه برای انتقال پایتخت

«اصفهان نصف جهان است» لیاقت پایتخت شدن را دارد

سمنان پایتخت جدید کشور است؟

نماینده مجلس: انتقال پایتخت راه کاهش آلودگی هوای تهران/ ساوه؛ گزینه پایتخت سیاسی

نتیجه انتقال پایتخت چیست؟ باربد فرهادی

الزامات انتقال پایتخت از تهران

 برای انتقال پایتخت به این شهر آماده ایم

همدان از گزینه‌های انتقال پایتخت

افزایش احتمال پایتختی مجدد همدان


/ 0 نظر / 30 بازدید