تپه تاریخی هگمتانه و بلاتکلیفی املاک حاشیه آن

 چند سالی است که مساله بیزینس ملک در اطراف بنای تاریخی هگمتانه همدان و رابطه نامعمول مردم این شهر در خرید و فروش ملک در حاشیه این تپه باستانی که از معدود آثار به جای مانده از دوره اشکانیان نیز است ، متفاوت جلوه کرده است.

روز گذشته ، گرچه مسوول پایگاه میراث فرهنگی تپه هگمتانه همدان در گفتگو با خبرگزاری ها با شعف از اختصاص بودجه ای برای آزادسازی حریم این تپه تاریخی و تملک بناهای مسکونی و تجاری اطراف این اثر منحصر به فرد که حتی چندی پیش قرار بود پرونده آن نیز برای ثبت به یونسکو فرستاده شود، سخن گفت ؛ اما خبر ناخوش آن بود که انگار این خبر خوش تنها در حد یک ادعا جلوه کرده است و دیگر هیچ.

آنچه گفته می شود ادعایی از آن جهت است که این بودجه اختصاص یافته تنها برای تملک چند عدد ملک در این محوطه تاریخی کافی است و جالب است بدانید که در حریم واقعی این اثر نزدیک به 650 ملک مسکونی و تجاری واقع شده است و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

ورود و دخالت های انسانی در محیطهای باستانی ، این روزها در همه جای دنیا موضوعی فراموش شده به شمار می رود، شاید باور این امر که در دنیای امروز نگهداری و حمایت از یک اثر تاریخی مطمئنا از کاشت و برداشت ذرت مهمتر است برای بسیاری هنوز دشوار می نماید.


/ 0 نظر / 27 بازدید