مصطفی نوروزی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مصطفی نوروزی
آرشیو وبلاگ
      همدان پایتخت تاریخ و تمدن (پژوهشهای فرهنگی اجتماعی سیاسی استان همدان)
نقش اقوام ایرانی در انتخاب روحانی نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳٩٢/٩/٢٤

فتارشناسی انتخابات 92 از منظری دیگر

بالاترین میانگین آرای روحانی در دو استان سیستان‌ و بلوچستان و کردستان بوده به گونه ای که بیش از ۷۰ درصد آرا را در این دو استان به دست آورد. در حالی که در برخی از استان های پرجمعیت مانند خراسان رضوی و اصفهان از 45 درصد فراتر نرفت و حتی در تهران در مرز 51 درصد متوقف شد.

عصر ایران؛ امین فضلی* - نزدیک به دویست روز از انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری می گذرد. انتخابات  که در فضایی غیر قابل پیش بینی انجام شده بود به امید انجامید. دیگر احمدی نژاد رییس جمهور نیست. انتخابات تمام شده و روحانی رییس جمهور منتخب مردم بر اریکه نشسته است. شایسته است شش ماه پس از فرجام آن روزهای بیم و امید، به تبیین آرایش قومی فضای انتخاباتی بپردازیم. امر مهمی که در انفجار تحلیل های فردای انتخابات، گم شد و کمتر بدان پرداخته شد.

بی‌گمان اقوام متنوع ایرانی در انتخابات نقش بسیار مهمی ایفا کردند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش احتمال پایتختی مجدد همدان نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳٩٢/٩/٩

نویسنده : رضا ولیان تابش یادداشت

همدان پیام: این هفته قرار است در مجلس گزارش‌ کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درباره طرح انتقال پایتخت اداری - سیاسی از تهران که در تیر ماه امسال در این کمیسیون کلیات آن تصویب شده بود، قرائت شود این اقدام در پی درخواست ۵۰ تن از نمایندگان برای اولویت دادن به بررسی طرح انتقال پایتخت سیاسی و اداری در مجلس انجام می شود.
آنچنان که امیر خجسته، رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور و نماینده همدان در مجلس توضیح داده است، هدف از ارائه این طرح برای تشکیل شورای عالی انتقال پایتخت و به منظور بررسی، جمع بندی و اظهار نظر در خصوص تراکم زدایی از تهران و انتقال پایتخت سیاسی و اداری به منظور سازماندهی شهر تهران است.
خجسته می گوید: معضلات متعدد موجود در شهر تهران در حوزه های ترافیک، امور اجتماعی، زیست محیطی و مسائل امنیتی به نحوی است که لازم است تا راهکاری بلند مدت و کوتاه مدت برای حل این مشکلات در نظر گرفته شود.
به گفته وی، در صورت تصویب نهایی این طرح با تشکیل شورای عالی انتقال پایتخت، راهبردهای پیشنهادی برای سامان دهی پایتخت و مکان یابی مناسب با حضور نمایندگان ارشد هر سه قوه جمع بندی و اجرایی خواهد شد.
در کنار دلایلی که رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور برای موافقت با این طرح مطرح کرده ، موافقان آن نیز دلایلی دیگری مانند، نداشتن گنجایش و ازدحام جمعیت در تهران، در راستای پدافند غیرعامل بودن ، هزینه های زیرساخت خدمات، خطرات محیط زیستی، مسایل نظامی یا زلزله‌خیز بودن کشور، همچنین کمبودهای اساسی مثل فضای سبز و کمبود شدید معابر عمومی را از دلایل نیاز به این انتقال مطرح می کنند و البته تشدید وضعیت آلودگی هوا در شهر تهران را به عنوان عمده ترین دلیل عنوان می کند.
در این زمینه نگاه به تجربه دیگر کشورهای دنیا نیز برای جداسازی پایتخت سیاسی از پایتخت اقتصادی نیز وجود داشته است تا مشکلات کشور بهتر حل و فصل شود زیرا کشورهایی مثل ترکمنستان، قزاقستان و ترکیه با اجرای جداسازی پایتخت سیاسی از اقتصادی بسیار موفق بوده اند.
موضوع انتقال پایتخت هر از گاهی مطرح می شود، اما تاکنون این مسئله نتوانسته به واقعیت نزدیک شود. شهر تهران با جمعیت ۱۶ میلیون نفر ثابت و متغیر و با مشکلات کوچک و بزرگ مانند آلودگی هوا ، مسئولان را به فکر راه چاره ای برای آن انداخته است .
طرح جدید مجلس که « ساماندهی تهران و یا انتقال پایتخت سیاسی و اداری» نام دارد، دولت را ملزم می کند، شورایی تشکیل دهد که دبیری این شورا بر عهده وزارت کشور است و سایر دستگاه های مرتبط هم ملزم هستند که با این طرح همکاری کنند.
دولت موظف است که ظرف ۲ سال برای ساماندهی شهر تهران و یا انتقال پایتخت سیاسی و اداری مطالعات کارشناسی انجام دهد و در این طرح دیده شده است که وزارت خانه ها و سفارتخانه ها از تهران خارج شوند.
اما همه با این طرح موافق نیستند و شاید پیش بینی ساماندهی تهران در این طرح نیز به همین منظور بوده است تا اگر انتقال و تفکیک انجام نشد، آن وقت مانند دفعات قبل که طرح انتقال پایتخت عملی نشده، تهران ساماندهی شود.
از دلایل مخالفان طرح، هزینه بر بودن آن و شباهت دادن طرح به طرح پر مشکل مسکن مهر با این استدلال است که تنها گروهی پیمانکار ساختمانی را به نان و نوا می رساند و برای عامه مردم عوایدی ندارد.
در کنار این بحث های کارشناسی و گفتن از ضرورت ها برای موافقت یا آوردن استدلال برای مخالفت، موضوع ویژگی های شهری که قرار است پایتخت سیاسی و اداری ایران شده و در کنار تهران به عنوان پایتخت اقتصادی مطرح شود، به بحثی پردامنه در میان برخی فعالان رسانه ای و نمایندگان تبدیل شده است.
معمولا این افراد با در نظر گرفتن یک سری امتیازات محل تولد خود، آن شهر را بهترین گزینه برای پایتختی اداری و سیاسی ایران معرفی می کنند و بر پذیرش نظر خود نیز اصرار دارند .
بر این اساس شهرهای بسیاری تا کنون برای انتخاب شورای انتخاب پایتخت سیاسی عنوان شده اند که ساوه، پرند، شاهرود، تبریز، اصفهان از معروف ترین شهرهای مطرح شده، هستند.
اما لازم است توجه شود که احساسات نمی تواند دلیلی قوی برای تفکیک پایتخت سیاسی از اقتصادی و انتخاب گزینه پایتختی اداری و سیاسی ایران باشد و ضرورت دارد این انتخاب با مطالعه دقیق و در نظر گرفتن تمام شاخص ها برای پیشگیری از تکرار این طرح در آینده، باشد.
زمانی دولت با در نظر گرفتن احتمال طرح این موضوع در آینده، اقدام به ساخت شهر جدید پرند در نزدیکی تهران کرد و زمین هایی را نیز برای ساخت سفارتخانه ها و وزارتخانه های دولتی در این شهر جدید در نظر گرفت.
اما مشکلات شهر پرند و بخصوص مشکل اصلی نبود آب، اکنون این گزینه را ازدایره بررسی ها خارج کرده است و در کنار این، پیشنهاداتی نیز که از نظریه کارشناسی تهی بوده و تنها بر حس علاقه و میهن دوستی نسبت به زادگاه استوار است، ارزش توجه و تامل ندارد.
با این اوصاف و بدور از احساس تعلق خاطر به زادگاه، وضعیت ویژه همدان قابل تامل است. همدان سابقه پایتختی در سال های آغاز تمدن آریایی ها در سرزمین ایران را دارد و اکنون در میان پایتخت های گذشته ایران به ویژه اصفهان و شیراز و تبریز وضعیت بهتری به لحاظ محیط زیستی داشته و مشکل آلودگی هوا ندارد، همدان نقش ممتازی در شکل گیری تمدن اسلامی – ایرانی داشته است .
 این استان در حال توسعه است و بسیاری از زیرساخت ها با حرکت استان به سوی پیشرفت ، محقق می شود، همدان زمین کافی برای ساخت و ساز به ویژه به سمت پایتخت اقتصادی ، که فاصله چندانی با آن ندارد را داراست و هزاران دلیل دیگری که می توانند، عنوان پایتختی سیاسی را به همدان برگرداند.
در کنار این قرار گرفتن نماینده ساعی همدان در راس کمیته شوراها و امور داخلی کشور ، شرایطی را بوجود آورده تا اطمینان از طرح مزیت های همدان برای پایتختی سیاسی ایران حاصل شده و  امیدها به اینکه دیگر حق استان همدان در اعطای عناوین سیاسی دارای امتیازات خاص به دلیل تلاش ها و نظارت های نمایندگان در همکاری و تعامل با مدیران دولت، ضایع نخواهد شد، افزایش یافته است.
حضور نیکبخت به عنوان استاندار در استان و نمایندگانی از جنس پیگیری مطالبات مردم در مجلس، شرایط خوبی را برای بازگشت عنوان پایتختی به همدان و تسریع بیشتر در توسعه استان بوجود آورده است به شراط آنکه شجاعت تفکیک پایتخت سیاسی از اقتصادی در مجلس و دولت  وجود داشته باشد و  همچنین عقلانیت اعطای عنوان پایتخت سیاسی نه با فشارهای سیاسی که بر اساس واقعیت ها و در نظر گرفتن امتیازهای بی نظیر ، به همدان وجود داشته باشد.
در انتظار تصمیم نهایی مجلس و در صورت تصویب طرح انتقال ، عملکرد کمیته انتخاب پایتخت سیاسی و اداری ایران برای بررسی عملکرد می نشینیم.

  نظرات ()
مطالب اخیر هشدار رضایی به عربستان/ باید برای آزمون آزادی منطقه آماده باشیم خجسته خبر داد: بررسی طرح استانی شدن انتخابات خارج از نوبت مرد یادآور شین‌آباد از همدان تلاش خود را آغاز کرده است." با طرح استانی شدن انتخابات موافق هستم دولت در آخرین اظهارات نظر خود پایان پروژه‌ها را به سال 94 موکول کرد طرح استانی شدن انتخابات مجلس فرماندار کبودراهنگ در کارگروه سلامت و امنیت غذایی: پزشکان به روستاهای محروم برون آیت‌ا... هزاوه‌ای همدانی در خاک آرمید بیشتر تهرانی ها دچار بیماری افسردگی هستند نعمتی سخنگوی هیأت رئیسه شد
کلمات کلیدی وبلاگ انتقال پایتخت (۳٢) پایتخت آینده ایران (۳۱) همدان (٢۸) تاریخ همدان (۱۳) تقصیمات کشوری (۸) ایجاد استان جدید (٦) زمان انتقال پایتخت سیاسی از تهران (٦) مشاهیر (٦) ادبیات (٥) تپه باستانی (٥) فرمانداری (٤) آداب و رسوم (٤) مذهبی (۳) فرهنگ (۳) نام جای (۳) سمنان (۳) زلزله تهران (۳) امیر خجسته (۳) کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس (۳) گزینه های انتقال پایتخت (۳) راههای کشور (۳) طرح استانی شدن انتخابات مجلس (۳) موافقان و مخالفان طرح استانی شدن انتخابات مجلس (٢) نقش اقوام در انتخابات (٢) رئیس کمیسیون امور شوراهای مجلس (٢) علیرضا خسروی نماینده سمنان،‌مهدی‌شهر و سرخه (٢) راه آهن غرب کشور (٢) موقعیت همدان (٢) آزاد راههای کشور (٢) آثار تاریخی همدان (٢) هکمتانه (٢) تپه مصلی (٢) خراسان (٢) اراک (٢) شهرستان (٢) ساوه (٢) عرفان (٢) تبریک (٢) مجلس (٢) عید (٢) تهران (٢) جغرافیا (٢) پرند (٢) سبزوار (٢) نتایج (۱) کوریجان (۱) عید نوروز (۱) آرامگاه (۱) آش (۱) روزنامه (۱) طبس (۱) نوروزی (۱) غدیر (۱) تغذیه (۱) اصفهان (۱) نقشه (۱) گردشگری (۱) وزیر آموزش و پرورش (۱) مناسبت (۱) بحرین (۱) مازندران (۱) انتخابات (۱) دختر (۱) رمضان (۱) عکس (۱) کتاب (۱) شاهرود (۱) طنز (۱) انتخابات مجلس (۱) داستان (۱) زراومند (۱) هادی گروسین (۱) دریاچه باستانی همدان (۱) ترک و آذری (۱) هابیل چگنی (۱) فرش همدان (۱) نواحی فرش بافی (۱) انواع فرش (۱) دهستان (۱) موسیقی بومی همدان (۱) موسیقی آذری همدان (۱) موسیقی کردی همدان (۱) موسیقی لری همدان (۱) خانه تاریخی (۱) پوستی زاده (۱) آخوندملاعلی همدانی ره (۱) آیت‌الله بهاری (۱) تنکابن (۱) عکس قدیمی (۱) سعید افقی (۱) اجرای نمایش (۱) پایگاه اطلاع رسانی دولت (۱) جمعیت (۱) بازار همدان (۱) کاروامسراهای همدان (۱) بوعلی سینا (۱) موزه (۱) ابن سینا (۱) ملایر (۱) همه کسی (۱) بخش (۱) امام جمعه (۱) شعر با گویش همدانی (۱) گویش همدانی (۱) شرح یک شعر به گویش همدانی (۱) حاجی بابایی (۱) مهدی چمران (۱) نمایندگان مجلس شورای اسلامی (۱) جستجوی راه حل (۱) انتقال هدفمند جمعیت از پایتخت به شهرستان (۱) استاندار همدان (۱) ملت ما (۱) احسان قنبری (۱) اخبار همدان (۱) شهر جدید حورا (۱) آیت الله بنی صدر (۱) آخوند ملاعلی همدانی (۱) شیخ باقر مهاجرانی (۱) تهران کوتاهترین پایتخت دنیا (۱) کمیته اضطراری فجایع طبیعی (۱) فرماندار کبودراهنگ (۱) محمد علی پور مختار (۱) انتخابات ریاست جمهوری یازدهم (۱) کرم رضا پیریایی (۱) بهروز نعمتی (۱) مقاله isi و isc (۱) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس (۱) محمد ابراهیم الهی تبار (۱) نقش اقوام در انتخاب روحانی (۱) امین فضلی (۱) پایتخت را خُرد کنیم (۱) نقش سازمان زمین شناسی درانتخاب پایتخت (۱) مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی (۱) پژوهشگران جوان همدانی (۱) رییس باشگاه پژوهشگران و نخبگان واحد همدان (۱) مناطق کم لرزه (۱) دانش آموزات (۱) هاشمی مشاور رئیس جمهور مسئول مطالعه طرح انتقال پای (۱) راه و شهرسازی (۱) اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی (۱) معلون سیاسی امنیتی استاندار همدان (۱) طرح بررسی ساماندهی و تمرکززدایی از تهران (۱) هیأت رئیسه مجلس (۱) نماینده مردم اسد آباد درمجلس شورای اسلامی (۱) آیت‌ا هزاوه‌ای همدانی در خاک آرمید (۱) الزمات انتقال پایتخت (۱) تمرکز شدید و ازدحام جمعیت: (۱) نتیجه انتقال پایتخت چیست؟ (۱) باربد فرهادی (۱) کمیسیون عمران مجلس (۱) حمدجواد کولیوند (۱) عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهرا (۱) راه‌آهن کرمانشاه (۱) علی نورزاد (۱) نماینده بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی (۱) استاندار قم (۱) اسد آباد (۱)
دوستان من پایگاه اطلاع رسانی بسیج سپاه انصار الحسین همدان فرمانداری همدان همدان پايگاه انصارالمهدی پايگاه ميعاد کوریجان دیار تاریخی کاغذ رنگی آیت الله نوری همدانی استان خوزستان شمالی دروازه های تاريخی همدان دانشگاه بوعلی سينا دانشگاه آزاد اسلامي اسدالله ربانی مهر-دامنه های الوند آقبلاق آقداق پرتال زیگور طراح قالب