مصطفی نوروزی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مصطفی نوروزی
آرشیو وبلاگ
      همدان پایتخت تاریخ و تمدن (پژوهشهای فرهنگی اجتماعی سیاسی استان همدان)
آزادراه ساوه - همدان نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳٩٠/۱/۳۱

 

فاز یک:ساوده - دخان به طول 90 کیلومتر
فاز دوم:دخان - همدان به طول 85 کیلومتر
طول کل پروژه175 کیلومتر
آزادراه ساوه - همدان به عنوان بخش عمده ومهمی از آزادراه غرب کشور که به عنوان قسمتی از آزادراه کربلا نامگذاری گردیده است . این آزادراه به منظور رفع تنگناهای موجود راههای اصلی غرب کشور و دسترسی سریع به مناطق مذکور ، کوتاه نمودن زمان مسافرت و بالاخره امکان ارتباط سریع بین ایران و کشورهای مسلمان آسیای میانه به کشورهای عراق و سوریه و همچنین کشورهای اروپای حاشیه دریای مدیترانه و به عبارت دیگر احیاء جاده ابریشم مدنظر قرار گرفته است . شروع آزادراه مذکور در شمال شهرک صنعتی کاوه از آزادراه تهران - ساوه منشعب گردیده و انتهای آن در کویرجان به بزرگراه همدان - روعان متصل می گردد . با احداث آزادراه مذکور طول مسافت از تهران به همدان 325 به 300 کیلومتر و زمان سفر از 230 به 180 دقیقه برای وسائل نقلیه سواری کاهش می یابد .

مشخصات پروژه
نام شریک پروژه فاز یک :شرکت احداث ، نگهداری و بهره برداری از آزادراه ساوه - همدان ( شرکت دنا رهساز )
نام شریک پروژه فاز دوم : سازمان توسعه راههای ایرانزمان شروع پروژه( فاز یک ):زمان شروع تیر ماه 1384
زمان شروع پروژه( فاز دوم ):زمان شروع تیر ماه 1387
شهرهای مهم موجود در طول مسیر پروژه :ساوه ، غرق آباد ، نوبران
نام مشاور( فازیک ):مهندسین مشاور هراز راه  و پاسیلو  ،نام پیمانکار( فازیک ):شرکت دنا رهساز
نام مشاور( فاز دوم ):مهندسین مشاور تردد راه ، نام پیمانکار( فازدوم ):سازمان توسعه راههای ایران

 

  نظرات ()
نقشه آزاد راههای کشور نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳٩٠/۱/۳۱

azad-rah

برای مشاهده در سایز بزرگ روی آن کلیک نمایید

  نظرات ()
راه آهن تهران - همدان - سنندج نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳٩٠/۱/۳۱

راه آهن تهران - همدان - سنندج
به طول 418 کیلومتر( تهران - همدان به طول 267 کیلومتر ) ، ( همدان - سنندج به طول 151 کیلومتر )

اهداف اصلی طرح :
- افزایش شبکه حمل و نقل ریلی و رشد سفر در منطقه باعث ایجاد توسعه فرهنگی و اجتماعی به صورت غیر متمرکز می گردد .
- افزایش اشتغال برای گروههای مختلف در منطقه
- فراهم آوری بستری مناسب برای احداث طرحها و صنایع جدید و بزرگ در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته استان کردستان
- فراهم سازی یک حمل و نقل ایمن و ارزان یکی دیگر از مزایای مثبت طرح است . بسیاری از مردم محروم طول مسیر که تاکنون از داشتن چنین امکاناتی بی بهره بوده اند می توانند با قطارهای استانی و محلی ارزان به مسافرت بپردازند .

مشاوران : ( مهندسین مشاور ) قطعه 1 و 3 : هراز راه ، قطعه 4 : همایش کار و اندیشه ، 1 ب تهران همدان : فراشار آسیا ، قطعه 2 تهران - همدان :رهاب ، قطعه 3 تهران - همدان : پل رود

مشخصات فنی طرح : ( تهران - همدان )
طول و نوع مسیر  :  267  کیلومتر ، یک خطه
سرعت طرح  : قطار باری 120  km/h ، 
               قطار مسافری 160 km/h
حداقل شعاع قدس  : 1200 متر

مشخصات فنی طرح : ( همدان - سنندج )
طول و نوع مسیر  :  151  کیلومتر ، یک خطه
تعداد ایستگاه ها  : 7  ایستگاه
سرعت طرح  : قطار باری 120  km/h ، 
               قطار مسافری 160 km/h
حداقل شعاع قدس  : 700 متر

 

  نظرات ()
اراک ، گزینه اول انتقال پایتخت... نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳٩٠/۱/٩

 

ویرگول ،

تقدیم به دوستان عزیزم به امید اینکه حق گو و حق نویس باشیم

 

در بررسی های اولیه چندین شهر همچون قم، بابل، ساری، دورود، هشتگرد، اراک، قزوین و سمنان، پردیس و پرند مطرح شدند. دورود به واسطه موقعیت جغرافیایی و آب فراوان بیشترین امتیاز را کسب نمود، لکن پس از زلزله اخیر لرستان گزینه های دیگر پیشی گرفتند. در بررسی های اولیه اراک بواسطه ویژگیهای جغرافیایی و زیرساختهای ارتباطی و پایین بودن هزینه انتقال، سایر رقبا را پشت سر گذاشته است. تصمیماتی که اخیرا در سطح ملی برای شهر اراک گرفته شده است نشان از احتمال بالای انتقال پایتخت به این شهر دارد   

طبق تحقیقات جامع مجمع تشخیص مصلحت نظام و کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ،
9 شهر قابلیت پایتخت شدن دارند.
شهرهای : ساری ، قزوین ، اراک ، قم ، ‌سمنان ، بابل ، پرند ، هشتگرد و پردیس .
شهرهای ساری و بابل به علت قرار نداشتن در مرکز حذف شدند.
شهر قم به علت مشکلات مربوط به تامین آب شرب سالم و شیرین حذف شد.
شهر سمنان به علت مشکلات مربوط به تامین آب حذف شد.
شهرهای پرند ، پردیس و هشتگرد به علت نزدیکی زیاد به تهران حذف شدند.
بررسی ها روی دو شهر متمرکز است : اراک و قزوین.
لازم به ذکر است بیشترین گرایش ها در بین اعضای تشخیص مصلحت نظام و همچنین مجلس شورای اسلامی به سمت شهر اراک می باشد.

* به علت مشکلات و هجوم ناگهانی و افزایش شدید قیمت زمین و مسکن و همچنین مشکلات مرتبط ، دولت قصد ندارد یکباره انتقال پایتخت را اعلام کند.

* همایش و سند چشم انداز بیست ساله برای استان مرکزی و خصوصا شهر اراک تدوین شده است. چنین اقداماتی تا کنون فقط در سطح ملی و کشوری انجام گرفته بود.

* یکی از مهمترین معیار های انتخاب پایتخت جدید ، کم بودن خطر زلزله در آن بود که طبق نقشه مناطق زلزه خیز ایران ، نواحی اطراف زاگرس شرقی که شامل اراک و شهرهای اطراف آن می شود ، دارای این ویژگی بسیار مهم ( کم خطر بودن از نظر زلزله ) بودند.

* رشد زیر ساخت ها در شهر اراک بسیار قابل توجه است.

* شهر جدید امیرکبیر در نزدیکی اراک در حال ساخته شدن است که از نظر امکانات و شرایط ، کاملا منطبق بر استانداردهای روز دنیا می باشد. این شهر به همراه دو شهر دیگر ، قرار است به اراک ملحق شوند.

* بزرگترین پل فلزی کشور در اراک در حال ساخته شدن است. این پل قرار است از ترمینال مسافربری اراک شروع شود ، از میان کارخانه های ماشین سازی و واگن پارس بگذرد و در نهایت به میدان ورزش ختم شود. ساخت این پل کمک بسیار زیادی به کاهش ترافیک شهر اراک در صورت تبدیل شدن آن به پایتخت خواهد کرد. چرا که مسافران شهرهای دیگر را مستقیما از ترمینال ، به مرکز شهر هدایت می کند و از افزایش ترافیک در میادین و راه های فرعی جلوگیری خواهد نمود.

* ساخت سد کمال صالح اراک به پایان رسیده است. این سد می تواند آب کافی و سالم برای شهر اراک را تامین نماید.

* اعتبارات برای گسترش فعالیت فرودگاه اراک افزایش چشگمیری یافته است.

* برای ساخت 27 تا 33 پل روگذر و زیر گذر در شهر اراک ، بودجه مناسب و کافی تخصیص داده شده است.

* طرح سیتی سنتر ( City Center ) در اراک در حال اجراست. این طرح در فضایی معادل پنج کیلومتر مربع ، میان پل های میدان جهاد ، ولیعصر و سردادان اجرا می شود و شامل مراکز تجاری و گردشگری بزرگ می باشد. اجرای این طرح از ترافیک شدید در میادین مرکزی شهر مانند باغ ملی و مَلِک ، می کاهد.

* بی نظیر ترین شهربازی خاورمیانه و بزرگترین شهربازی سرپوشیده ایران در نزدیکی اراک ساخته شده است. این شهربازی با نام ” طوفان ” در فضایی به مساحت حدود 110 هزار متر مربع و با زیر بنای مفید 22000 متر مربع احداث شده است.
این شهربازی علاوه بر دارا بودن امکانات زیر ، بزرگترین مجموعه پارک آبی سرپوشیده و سبز ایران نیز محسوب می شود.
لازم به ذکر است 34 میلیارد ریال جهت ایجاد ساختمان ها و سالن های سرپوشیده و 18 میلیارد ریال جهت تامین ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز طرح مطابق با آخرین استانداردهای روز دنیا از کشورهای اروپایی هزینه شده است.
این مجموعه دارای : پیست اتومبیل رانی کارتینگ تابستانی ، پیست اتومبیل رانی کارتینگ زمستانی ، مدرسه اتومبیل رانی کارتینگ ، سالن هزار و پانصد متری باکس مخصوص کودکان زیر 12 سال ، سال هزار و سیصد متری مخصوص انواع بازیهای رایانه ای از قبیل گیم نت کامپیوتر ، پلی استیشن ، ایکس باکس ، سگا و … ، سالن هزار و سیصد متری بولینگ الکترونیک (آماتور و استاندارد) ، سوئیت های اقامتی و …
برطبق قرارداد منقعده بین مدیریت مجموعه طوفان و شرکت آلمانی مقرر گردید اتومبیل های خریداری شده منطبق با استانداردهای روز اروپا باشد.

* ساخت کمربندی سراسری در شمال شهر اراک

* ساخت چندین دستگاه بیمارستان مدرن و پیشرفته در مناطق سردشت ، انتهای پارک امیرکبیر و همچنین انتهای شهرک قدس و …

* ساخت ده ها هتل مجلل و زیبا در نقاط مختلف شهر اراک . لازم به ذکر است که هتل ” امیرکبیر ” اراک ، یکی از زیباترین و مجلل ترین هتل های ایران می باشد. طراحی منحصر به فرد این هتل آن را در زمره زیباترین هتل ها قرار داده است. این هتل به شکل عرشه کشتی ساخته شده است.

* ایجاد قطار سریع السیر اراک – مهاجران ، و اراک – امیرکبیر (‌شهر جدید )
ایجاد قطار سریع السیر بین اراک تا قم و در فاز بعدی تا تهران .

با توجه به اقدامات انجام گرفته در اراک ، و همچنین صحبت های انجام شده و بررسی های مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام ، به نظر می رسد انتخاب ” اراک ” به عنوان پایتخت جدید ایران ، قطعی باشد .

  نظرات ()
پیشگویی نوستراداموس از انتقال پایتخت ایران به خارج از تهران!!(طنز) نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳٩٠/۱/٩
   
پیشگویی نوستراداموس از انتقال پایتخت ایران به خارج از تهران!!(طنز)
علم غیب نوستراداموس ! در مورد حوادث اخیر اتفاق افتاده در جهان مخصوصاً هزاره سوم میلادی آن قدر باب شگفتی است که دیرینه شناسان به اسنادی تازه در این مورد دست پیدا کرده اند .
 
 
 
 

البته از آن جا که کتاب او به زبان رمز نوشته شده و نیاز به رمز گشایی دارد . ابتدا متن اصلی کتاب را آورده و در ادامه به رمزگشایی آن خواهیم پرداخت .

لازم به ذکر است که کشفیات نشان می دهد که پیش از این نیز حوادث و رویدادهای مهم تاریخی توسط نوستراداموس پیش بینی شده است.

- تهران هشتاد وهشت سال بعد از هزار و سیصد در مجمعی که همه چیز را تشخیص می دهد ، رسیدن به تصویب و راهی دور برای شانزده سال بعد ...

این دو بیتی نوستراداموس با حالتی رمزآلود اشاره دارد به تصویب طرح تمرکز زدایی و انتقال پایتخت از تهران به خارج از آن مخصوصاً در آخر آن اشاره می کند که این راهی بسی راه دراز و صعبی است و شاید با مشکلات زیادی در طی این مسیر مواجه شویم . اما از آن جا که این تصمیم از پس سال ها نفر روز ساعت کار کارشناسی ! استخراج شده است پس بی شک سرانجام خوب و نیکویی نیز در پیش دارد و بی شک به خیر و خوشی تمام خواهد شد .(لازم به ذکر است که کشف مابقی اطلاعات از جمله بالا در حد توان کارشناسان نبود...)

- چهار سال بعد از قرن چهارده شمسی ، فرا رسیدن زمان انتقال ،نبود جا، پرداخت مبلغی زیاد ...

در این ابیات نوستراداموس با زیرکی وقایع سال هزار و چهارصد و چهار شمسی را پیش بینی کرده است . درست زمانی که قرار بر این است که پایتخت از تهران به شهری دیگر منتقل شود . وی با اشاره به فرا رسیدن زمان به مشکلات موقعیت یابی و یافت مکان مناسبی برای این انتقال بزرگ و شگرف اشاره می کند درحالی که حرکات و تلاش های بی وقفه تیم کارشناسی فعال در این زمینه را که پس از شانزده سال کار شبانه روزی سرانجام به این نتیجه رسیده اند که مکانی در داخل خاک ایران برای این منظور یافت می نشود گشته ایم ما! را نیز در نظر داشته است .

نوستر(برای راحت تر تلفظ کردن نام این پیشگوی بزرگ از این پس او را نوستر می خوانیم )در مورد راه حل این مشکل هم پیشگویی کرده است که همانا این تیم زبده به این نتیجه خواهند رسید که مکانی مناسب را از ممالک دیگر خریداری کنند . در این میان نیز برخی عناصر بی تمایل نیستند که ما با مبلغ هنگفتی همان بحرین را که متعلق به ما بوده است از این کشور همسایه ! خریداری کرده و پایتخت جدید را آن جا بنا کنید . البته نوستر تا این جای پیشگویی هایش اشاره ای به نتیجه نهایی تصمیمات نکرده است.

- هجوم خیل پارسیان به محل تازه ،کمبود آب و قوت برای مردمان، هشدار به دولت، جلسه اضطراری ،تصویب برون رفت دوباره ...

گویا پس از سعی زیاد همچنان تلاش برخی عناصر بی نتیجه ماند و بنا بر این خواهد شد تا در همین کشور خودمان خاکی بر سر نهیم و جایی را انتخاب کنیم . این می شود که تصمیم گیران طرح آزمایشی را مطرح می کنند تا به طور آزمایشی شرایط محل مورد نظر مورد سنجش کارشناشان زبده که مدت ها در کشورهای دیگر دوره های طولانی و غیر طولانی تحقیقاتی را گذرانده اند قرار گیرد .

مکان مورد نظر اولیه به شدت با مشکل آب و تهیه روزی خلق الله مواجه خواهد شد چرا که خود آن مکان قبل از این که پایتخت شود مشکل آب داشته است وحالا معضلش دو چندان خواهد شد و به هیچ وجه هم امکان انتقال آب از نقاط بسی دوردست وجود ندارد تا کار گروه را ماست مالس کند .

این گونه است که اولین مکان با شکست مواجه می شود و پایتخت جدید نشینان شال و کلاه کرده و راهی مکان بعدی خواهند شد .

مکان جدید آب و هوای بسی خوب دارد و آب فراوان و روزی زیاد و خلاصه همه چیز به خوبی و خوشی جریان دارد تا اینکه زمستان از راه می رسد و راه های ارتباطی پایتخت جدید تا اردیبهشت سال بعد مسدود می شود و ارتباط پایتخت تا اطلاع ثانوی با دیگر نقاط کشور به طور کلی قطع می شود .

اردیبهشت سال بعد آن سال دوباره پایتخت جدید نشینان شال و کلاه می کنند و به همراه همان تیم کارشناسی فرنگ رفته راهی مکان مورد نظر بعدی می شود . البته نوستر پیش بینی کرده است که در لیست پیشنهادی تیم کارشناسی تا سال 1900 هم مکان برای معرفی وجود دارد و اصلا از این بابت نباید به خودمان نگرانی راه بدهیم . همچنین بنا به تحقیقاتی که در آن زمان انجام خواهد شد مردم رضایت صد در صدی خواهند داشت به خصوص پایتخت جدید نشینان چون به واسطه این طرح موفق خواهند شد تا دور ایران را بگردند و اندکی در هر مکان خوش آب و هوایی اطراق کنند . بنا به پیشگویی نوستر بعد از آن سال است که صنعت خانه به دوشی رونق خاصی می گیرد و خانه های قابل حمل طراحی و تولید می شود و شکل زندگی شهری با کنون از زمین تا آسمان فرق خواهد کرد .

- بازگشت ...

نوستر در ادامه پیشگویی هایش می نویسد که این خیل خانه به دوشان در پس گذر ماه ها و روزها آخر سر به این نتیجه می رسند که همان پایتخت قبلی از هر حیث بهتر بوده است و چه خوب می بود تا برای رفع مشکل ترافیک و باقی قضایابش کار کارشناسی صورت می گرفت تا این که این همه مدت از این سر مملکت به سر دیگر کوچ کنند .

تحقیقات تیم رمزگشایی همچنان در مورد کتاب نوستراداموس ادامه دارد و رمز های گشوده شده بعدی در وقت مقتضی به اطلاع علاقه مندان خواهد رسید ...

 
گردآوری:گروه خبر سیمرغ
منبع:bornanews.com
  نظرات ()
شاهرود یا سمنان؛ پایتخت جدید ایران ؟ نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳٩٠/۱/٩

 

کاظم جلالی در پاسخ به این سئوال که آیا انتخاب شاهرود به عنوان یکی از گزینه های پایتخت شدن در طرح انتقال پایتخت صحت دارد یا خیر به خبرنگار مهر گفت: نام شاهرود در مطالعات اولیه انتقال پایتخت ایران به عنوان یکی از اصلی ترین گزینه ها مطرح شده است.
نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی در حالی از شهرستان شاهرود به عنوان یکی از گزینه ها برای جابجایی پایتخت خبر داده است که پیش از این از سمنان به عنوان یکی از مکانهای احتمالی انتقال پایتخت نام برده می شد.

کاظم جلالی در پاسخ به این سئوال که آیا انتخاب شاهرود به عنوان یکی از گزینه های پایتخت شدن در طرح انتقال پایتخت صحت دارد یا خیر به خبرنگار مهر گفت: نام شاهرود در مطالعات اولیه انتقال پایتخت ایران به عنوان یکی از اصلی ترین گزینه ها مطرح شده است.

این اظهارات در حالی از سوی جلالی مطرح می شود که اسدالله عباسی عضو فراکسیون مدیریت شهری مجلس سال گذشته در گفتگو با خبرنگار مهر از بررسی طرحی در مرکز پژوهشهای مجلس خبر داده بود که براساس آن بخشی از پایتخت به سمنان منتقل می شود.

با این همه نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سئوال که چند گزینه برای پایتخت شدن در نظر گرفته شده است، گفت: در مطالعات اولیه طرح انتقال پایتخت، سه گزینه برای انتقال پایتخت در نظر گرفته شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نامی از گزینه ها به میان نیاورد.

موضوع انتقال پایتخت برای اولین بار در سال 1364 و همزمان با دویستمین سال پایتختی تهران مطرح شد و پس از جنگ تحمیلی در سال 1368 بار دیگر این طرح به طور جدی تر مطرح شد.

طرحی که با تصمیم دولتمردان وقت مبنی بر ارجحیت ساماندهی تهران کنار گذاشته شد. این موضوع در سالهای نخستین دهه 70نیز مطرح شد که پیگیری آن بی نتیجه ماند. اخیراً مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوع انتقال احتمالی پایتخت ایران را تصویب کرده است.

نماینده مردم شاهرود در مجلس در خصوص ویژگیهای مکانی برای انتقال پایتخت گفت: پایتخت باید به محلی انتقال داده شود که مشکلات قبلی در آن وجود نداشته باشد. همچنین تمایل به گسترش در محدوده شهری و مشکلات شهرهای بزرگ را نداشته باشد، بر این اساس شاهرود گزینه ای مناسب در این زمینه است.

تهران با بیش از 12 میلیون نفر جمعیت با مشکلات عدیده ای از جمله گرانی مسکن، ترافیک، آلودگی هوا و ... دست و پنجه نرم می کند.
  نظرات ()
مطالب اخیر هشدار رضایی به عربستان/ باید برای آزمون آزادی منطقه آماده باشیم خجسته خبر داد: بررسی طرح استانی شدن انتخابات خارج از نوبت مرد یادآور شین‌آباد از همدان تلاش خود را آغاز کرده است." با طرح استانی شدن انتخابات موافق هستم دولت در آخرین اظهارات نظر خود پایان پروژه‌ها را به سال 94 موکول کرد طرح استانی شدن انتخابات مجلس فرماندار کبودراهنگ در کارگروه سلامت و امنیت غذایی: پزشکان به روستاهای محروم برون آیت‌ا... هزاوه‌ای همدانی در خاک آرمید بیشتر تهرانی ها دچار بیماری افسردگی هستند نعمتی سخنگوی هیأت رئیسه شد
کلمات کلیدی وبلاگ انتقال پایتخت (۳٢) پایتخت آینده ایران (۳۱) همدان (٢۸) تاریخ همدان (۱۳) تقصیمات کشوری (۸) ایجاد استان جدید (٦) زمان انتقال پایتخت سیاسی از تهران (٦) مشاهیر (٦) ادبیات (٥) تپه باستانی (٥) فرمانداری (٤) آداب و رسوم (٤) مذهبی (۳) فرهنگ (۳) نام جای (۳) سمنان (۳) زلزله تهران (۳) امیر خجسته (۳) کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس (۳) گزینه های انتقال پایتخت (۳) راههای کشور (۳) طرح استانی شدن انتخابات مجلس (۳) موافقان و مخالفان طرح استانی شدن انتخابات مجلس (٢) نقش اقوام در انتخابات (٢) رئیس کمیسیون امور شوراهای مجلس (٢) علیرضا خسروی نماینده سمنان،‌مهدی‌شهر و سرخه (٢) راه آهن غرب کشور (٢) موقعیت همدان (٢) آزاد راههای کشور (٢) آثار تاریخی همدان (٢) هکمتانه (٢) تپه مصلی (٢) خراسان (٢) اراک (٢) شهرستان (٢) ساوه (٢) عرفان (٢) تبریک (٢) مجلس (٢) عید (٢) تهران (٢) جغرافیا (٢) پرند (٢) سبزوار (٢) نتایج (۱) کوریجان (۱) عید نوروز (۱) آرامگاه (۱) آش (۱) روزنامه (۱) طبس (۱) نوروزی (۱) غدیر (۱) تغذیه (۱) اصفهان (۱) نقشه (۱) گردشگری (۱) وزیر آموزش و پرورش (۱) مناسبت (۱) بحرین (۱) مازندران (۱) انتخابات (۱) دختر (۱) رمضان (۱) عکس (۱) کتاب (۱) شاهرود (۱) طنز (۱) انتخابات مجلس (۱) داستان (۱) زراومند (۱) هادی گروسین (۱) دریاچه باستانی همدان (۱) ترک و آذری (۱) هابیل چگنی (۱) فرش همدان (۱) نواحی فرش بافی (۱) انواع فرش (۱) دهستان (۱) موسیقی بومی همدان (۱) موسیقی آذری همدان (۱) موسیقی کردی همدان (۱) موسیقی لری همدان (۱) خانه تاریخی (۱) پوستی زاده (۱) آخوندملاعلی همدانی ره (۱) آیت‌الله بهاری (۱) تنکابن (۱) عکس قدیمی (۱) سعید افقی (۱) اجرای نمایش (۱) پایگاه اطلاع رسانی دولت (۱) جمعیت (۱) بازار همدان (۱) کاروامسراهای همدان (۱) بوعلی سینا (۱) موزه (۱) ابن سینا (۱) ملایر (۱) همه کسی (۱) بخش (۱) امام جمعه (۱) شعر با گویش همدانی (۱) گویش همدانی (۱) شرح یک شعر به گویش همدانی (۱) حاجی بابایی (۱) مهدی چمران (۱) نمایندگان مجلس شورای اسلامی (۱) جستجوی راه حل (۱) انتقال هدفمند جمعیت از پایتخت به شهرستان (۱) استاندار همدان (۱) ملت ما (۱) احسان قنبری (۱) اخبار همدان (۱) شهر جدید حورا (۱) آیت الله بنی صدر (۱) آخوند ملاعلی همدانی (۱) شیخ باقر مهاجرانی (۱) تهران کوتاهترین پایتخت دنیا (۱) کمیته اضطراری فجایع طبیعی (۱) فرماندار کبودراهنگ (۱) محمد علی پور مختار (۱) انتخابات ریاست جمهوری یازدهم (۱) کرم رضا پیریایی (۱) بهروز نعمتی (۱) مقاله isi و isc (۱) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس (۱) محمد ابراهیم الهی تبار (۱) نقش اقوام در انتخاب روحانی (۱) امین فضلی (۱) پایتخت را خُرد کنیم (۱) نقش سازمان زمین شناسی درانتخاب پایتخت (۱) مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی (۱) پژوهشگران جوان همدانی (۱) رییس باشگاه پژوهشگران و نخبگان واحد همدان (۱) مناطق کم لرزه (۱) دانش آموزات (۱) هاشمی مشاور رئیس جمهور مسئول مطالعه طرح انتقال پای (۱) راه و شهرسازی (۱) اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی (۱) معلون سیاسی امنیتی استاندار همدان (۱) طرح بررسی ساماندهی و تمرکززدایی از تهران (۱) هیأت رئیسه مجلس (۱) نماینده مردم اسد آباد درمجلس شورای اسلامی (۱) آیت‌ا هزاوه‌ای همدانی در خاک آرمید (۱) الزمات انتقال پایتخت (۱) تمرکز شدید و ازدحام جمعیت: (۱) نتیجه انتقال پایتخت چیست؟ (۱) باربد فرهادی (۱) کمیسیون عمران مجلس (۱) حمدجواد کولیوند (۱) عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهرا (۱) راه‌آهن کرمانشاه (۱) علی نورزاد (۱) نماینده بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی (۱) استاندار قم (۱) اسد آباد (۱)
دوستان من پایگاه اطلاع رسانی بسیج سپاه انصار الحسین همدان فرمانداری همدان همدان پايگاه انصارالمهدی پايگاه ميعاد کوریجان دیار تاریخی کاغذ رنگی آیت الله نوری همدانی استان خوزستان شمالی دروازه های تاريخی همدان دانشگاه بوعلی سينا دانشگاه آزاد اسلامي اسدالله ربانی مهر-دامنه های الوند آقبلاق آقداق پرتال زیگور طراح قالب