مصطفی نوروزی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مصطفی نوروزی
آرشیو وبلاگ
      همدان پایتخت تاریخ و تمدن (پژوهشهای فرهنگی اجتماعی سیاسی استان همدان)
آثار تاریخی و گردشگری همدان نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳۸٧/٤/۳۱

آثار تاریخی
    آب انبار
   آب انبار صفوی اسدآباد
    آرامگاه
   آرامگاه بابا طاهر عریان -آرامگاه شیخ الرئیس بوعلی حسین بن سین -آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی -امامزاده اظهربن علی -امامزاده حبقوق نبی -امامزاده هود -امامزاده یحیی -امامزاده اهل ابن علی -امامزاده سید اسماعیل -برج قربان -برج مقبره بابا حسین -برج مقبره بابا پیره -بقعه خضر -بنای امامزادگان -ع و غ - ازناو -بنای امامزاده محسن -تکیه گرک یراق -گنبد علویان -مقبره استر و مردخای -مقبره شاهزاده حسین -مقبره درب شیخ
    آسیاب
   باغ سروی
    بازار
   بازار تویسرکان -سرای صفرخانی
    باغ
   باغ نظری -برج آقا
    بند
   بند و سنگ نوشته آقا جان بلاغی
    پل
   پل جهان آباد فامنین -پل قدیمی فرسفج -پل کوریجان -پل آبشینه -پل زرامین -پل شکسته خسرو اباد
    تپه
    دعوا تپه -آب انبار حاج شریف -آب انبار حبیب موسی -آب انبار حکیم هارون -آب انبار خان -آب انبار دو قلوی خان -آب انبار دو قلوی محمدیه -آب انبار سرای نو -آب انبار سرکوچه یخچال -آب انبار سیقن -آب انبار نوآباد -ابوالمعالی -ازگردتپه -بالا تپه سنقر آباد -پاتپه گونسپان -پناهگاه دراشگفت -پناهگاه صخره ای پیر قوچ 1 -تپه باستانی انوج -تپه باستانی بابا کمال -تپه باستانی حسام آباد ادامه...
    خانه
   باغ اعتمادیه -تپه کورا بلاغ -خانه پرسیاوشان -خانه شهید مدنی -خانه ضرابی -خانه مسعودی -خانه آیت الله قدوسی -خانه احمدی -خانه بیژن -خانه پوستی زاده -خانه سوری (خانه میرزا زکی خان) -خانه شهبازیان -خانه صمصام نظام -خانه عراقچی -خانه لطفعلیان -خانه منصوری -خانه میرزا صارم اصلانی(میرزائی) -خانه نراقی -سرای گلشن -عمارت سوخته ادامه...
    راه
   میدان امام خمینی -ره -
    روستا
   بافت روستای سیمین ابرو -خانه سجادی -محل اکباتان قدیم واطراف آن
    غار
   خانه بنی طبا
    قلعه
   بازار سرسنگ -حمام محله سرگول -قلعه صاحب اختیاریه
    کاروانسرا
   سرای قلمدانی -کاروانسرای تاج آباد -کاروانسرای حسینخانی -کاروانسرای شریفیه -کاروانسرای فرسفج -کاروانسرای میرزا کاظم -کاروانسرای زغالیها -کاروانسرای فرهنگ -هتل بوعلی
    کتیبه
   گنج نامه (کتیبه هخامنشی )
    کلیسا
   کلیسای آنجلی -کلیسای گریگوری استپان حضرت مریم -معبدی ازدوره سلوکی(لائودسه)
    گرمابه
   پل جدید جلماجرد -تپه درگاه بگ -حمام بلور ایمانی -حمام حاج آقا تراب -حمام محله حاجی -حمام آقامحمود( ممیدا) -حمام اعظم کبودر آهنگ -حمام داغ داغ آباد -حمام صفوی - گلستان ، نیلوفر -حمام قلعه -مدرسه ساردوئیه -یخدانهای سیرجان
    گورستان
   قبرستان آقبلاغ -گورستان پارتی -محوطه سنگ شیر- -گورستان اقلان قز
    مجموعه (تپه - محوطه)
   آب انبار محله سردل -بازار زرند -حمام عنایتی -شیر سنگی -کاروانسرای ناصریه -مجموعه بازار همدان -محوطه پرلوک -محوطه حاتم آباد -مسجد جامع پیکان
    مدرسه
   دبیرستان امام -مدرسه شیخ علیخان زنگنه
    مسجد
   امامزاده سلطان سید احمد -تپه حسینعلی یکدانگ -عباس -گمرک تپه حسین آباد -مسجد امامزاده یحیی -مسجد بزرگ شریف الملک -مسجد پیغمبر -مسجد جامع شیخ الملوک -مسجد جامع نهاوند -مسجد جامع همدان -مسجد جامع خدا کرم -مسجد چمن چوپانها -مسجد حاج آقا تراب -مسجد حاج ابراهیم بیک -مسجد حاج احمد -مسجد حاج رضا انصاری -مسجد حاج کلبعلی -مسجد حاج سر تیپ -مسجد درب پامنار -مسجد درجزین رزن ادامه...
    یخچال
   یخچال میرفتاح
    سایر
   بانک ( سابق ) کارگشایی همدان -قوشه تپه قزل آباد 1 -قوشه تپه قزل آباد 2 -کارگاه سفال عسگری
    بنا
   حمام شجاعی -مسجد جامع باغین
    کنسولگری
   کنسولگری انگلیس
    ساختمانهای اداری
   محوطه سقندیل A
    سیلو
   حمام قدمگاه
    غسالخانه
   غسالخانه نهاوند

  نظرات ()
هادی گروسین کتابی دیگر می نگارد نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳۸٧/٤/٢٢

هادی گروسینهادی گروسیندر داشتنی

 چند ماهی است که به همراه هادی گروسین دوست واستادم  شروع  به تحقیق در زرمینه تاریخ و جغرافیای بخش مرکزی نموده ایم  و به اتفاق از روستاهای دره های های الوند یازدید کرده و مطالبی درا ا ین باره گرد آوری می کنیم

  نظرات ()
پیشینه تاریخی نام همدان نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳۸٧/٤/٢٢

آشوریان باستان به شهرهای قوم کاسی، عنوان «کارکاشی» داده بودند که «کار» به معنی قرارگاه یا منزلگاه و «کاشی» نام قوم کاسی است.

آشورشناسان و مادشناسان، جملگی این کار کاشی (با شهر کاسیان) را منطقه کنونی همدان دانسته‌اند.

پرفسور گیریشمن، باستان شناس معروف فرانسوی، معتقد است که اسم قبلی هگمتانه،» اکسایاً یعنی شهر کاسیها بوده‌است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ماجرای آن مرد همدانی که رفته بود آمار دختران خودش را بگیرد! نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳۸٧/٤/۱٩

  همدانی دو دختر داشت.یکی زن کوزه گر شد و دیگری زن کشاورز.مدتی گذشت تا اینکه یک روز مرد به اصرار مادر بچه ها راه افتاد تا آمار دخترانش را بگیرد و زن را از بی خبری درآورد.من نمی نویسم اما شما بخوانید(رفت و رفت و رفت)تا رسید به خانه ی داماد کوزه گر.عین عبارات دختر در پاسخ به سوال پدر مبنی بر اینکه "دخترم! حال و روزتان چگونه است؟" نقل می شود:والا چی عرض کنم بابایی! اگه بارون نباره یه شندرغازی درمیاریم ولی اگه بارون بیاد پناه بر خدا(!) مرد که می دانست منزل! در منزل تنهاست و در فراق او آرام و قرار! ندارد غزل خداحافظی را خواند و رفت سراغ آن یکی دختر که حالا دیگر برای خودش کشاورزی شده بود! جواب دختر دوم را خلاصه می کنیم:اگه بارون بباره یه شندرغازی درمیاریم ولی اگه بارون نیاد پناه بر خدا(!).مرد که خود را در وادی حیرت می دید گزیدن انگشت را موکول کرد به جلسات بعدی و راه افتاد.من نمی نویسم اما شما بخوانید (برگشت و برگشت و برگشت)تا رسید به سر کوچه شان و زن را دید گوشه ی چادر به دندان و بی قرار!چون قصد سورپرایز نداشت زن را گفت:ای زن! بیا تا برویم.جای هیچ نگرانی نیست.بچه ها خوبند و روزگارشان هم اِ...ی شکرِ خدا پر بدک نیست.زیاد از حرفهایشان سر در نیاوردم اما مثل اینکه باران چه ببارد چه نبارد وضع ما بهتر از این بشو نیست!

حالا حکایت ماست!دو روزی است که سرشماری نفوس و مسکن آغاز شده است.یکی دوست دارد آمارش را بگیرند و دیگری دوست دارد آمارش را نگیرند.اتفاق خاصی نیافتاده و قرار!هم نیست که بیافتد.اصلن اتفاق اگر اتفاق باشد یک بار می افتد!

  نظرات ()
فواید آش برنج همدانی ها نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳۸٧/٤/۱٩
سرمای زمستان‌های همدان، سرمای معروفی است. در آن هوای سرد، تهیه و مصرف انواع آش‌ها و غذاهایی که در برابر سرما به حفظ سلامت کمک کند، از سنت‌های دیرینه این شهر است. اگر سرما خورده‌اید، این آش را امتحان کنید.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تپه باستانی "همه کسی" همدان پنج هزار سال قدمت دارد نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳۸٧/٤/۱۸
همدان ، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۷/۰۲/۲۲‬

داخلی. فرهنگی. میراث فرهنگی
سرپرست گمانه‌زنی تپه باستانی همه کسی همدان گفت : بر اساس انجام عملیات گمانه‌زنی این تپه باستانی پنج هزار سال قدمت دارد.

"اسماعیل رحمانی" روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تپه باستانی همه کسی بر اساس داده‌های سفالی سطحی قدمتی پنج‌هزار ساله دارد.

وی اضافه کرد: این تپه یکی از مهمترین تپه‌های باستانی استان همدان محسوب می‌شود و در بردارنده آثار با ارزشی از تاریخ و تمدن ایران زمین است.

وی گفت: ارتباط فرهنگ یانیک این تپه باستانی با تپه‌های همجوار نظیر تپه باستانی قره تپه فامنین، کوریجان و مهاجران یک فرهنگ پیوسته و پویایی را نشان می‌دهد.

وی افزود: عملیات لایه‌برداری نیز تابستان امسال با هدف شناسایی لایه‌های استقراری بر روی عرصه تپه انجام می‌شود.

رحمانی اظهار داشت: با انجام عملیات کاوش نیز این سایت می‌تواند به عنوان محل باستانی برای جذب گردشگران قرار گیرد.

  نظرات ()
سید جمال الدین همدانی* ( مشهور به افغانی ) نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳۸٧/٤/٥

سید جمال الدین همدانی* ( مشهور به افغانی )

سید جمال الدین بن سید صفدر بن سید علی بن شیخ الاسلام میر رضی الدین محمد حسین بن القاضی .میر اصیل الدین محمد بن میر زین الدین بن میر ظهیرالدین بن میر اصیل الدین بن میر ظهیرالدین بن سید عبدالله ( معاصر امامزاده احمد ) بن سید مرتضی بن سید منصور بن میر سعید بن سید محمد بن سید عبدالمجید بن سید اسماعیل ـ ملقب به الطاهره که از امراء دوران سلطان سنجر بود ـ بن نصرالله بن سید داود بن سید عبدالله بن یحیی بن عمرو 2 بن امام زین العابدین علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب علیهم السلام 3 از اعاظم فلاسفه و از شخصیت های بزرگ اصلاح طلب شیعه است .

اصل و نسب :

سید جمال الدین از خانواده ای مشهور به علم و شرف و فضل و بزرگی است که در اسد آباد همدان بنام خانواده شیخ الاسلامی شناخته می شوند زیرا این ، منصب ِ برخی از نیاکان سید بود . این خاندان بلند آوازه و قدیمی است . جد بزرگ سید جمال الدین ، سید عبدالله معاصر امامزاده احمد در سال 862 هـ دار فانی را وداع گفت و نوادگان وی تا به امروز یکی پس از دیگری ، این خاندان را استمرار بخشیده اند . در ( کوی سیدان ) اسدآباد ، در جوار مرقد امامزاده احمد ، آرامگاههای متعدد و سنگ نوشته های مقابر بزرگان این خانواده دیده می شود که بر عظمت و بلندی ، سیادت و شهادت ، در این خاندان دلالت دارد . در متن یکی از سنگ نوشته ها آمده است : " مرقد برگزیده والا مقام ، جلال الدوله والدین ، سید صالح سعید شهید ..."

نیاکان سید جمال الدین نزد حکمرانان و اعیان منطقه از منزلتی والا برخوردار بودند . مردم منطقه احترام به آنان را وظیفه حتمی خود می دانستند و عده‌ای از آنان از کرامات برخی از افراد این خانواده سخن می‌گویند . و بطور کلی در اینکه سید جمال الدین ، همدانیِ اسدآبادی است هیچگونه شک و تردیدی نیست و این امر از ولادت او معلوم است .

ولی آنچه در کتاب‌های غربی‌ها و بعضی مصری‌ها ، در مورد انتساب سید جمال الدین به " افغانستان " به وفور دیده می‌ شود عاری از صحت است . ولی علت این شهرت این است که جمال الدین برای رسیدن به هدف و اغفال دشمنان ، به طور عمد چنین نسبتی را به خود داده بود و اگر چنین نمی‌بود ، او را حکیم اسلام و فیلسوف شرق نام‌گذاری و ملقب نمی‌کردند و این آوازه عالمگیر را به دست نمی‌آورد و صدر اعظم ، علی پاشا او را در آن جایگاه بلند نمی‌نشاند و پادشاهان مصر و وزیرانشان ، او را بزرگ نمی‌داشتند و اجازه نمی‌دادند به عضویت شورای عالی معارف ـ عثمانی ـ در بیاید و حکومت مصر ماهانه هزار قرش مصری برای هزینه او اختصاص نمی‌داد و طلاب و فضلای مصر دور او جمع نمی‌شدند و وی را مرشد و راهبر خود قرار نمی‌دادند ، بلکه اگر غیر از این می‌کرد بی‌تردید در معرض حملات و تهمتها و نسبت‌های ناروا واقع می‌شد . بطور کلی او رابطه ای با افغانستان ندارد . او در کنر به دنیا نیامد و با پدر خود به کابل منتقل نشده و دوست محمد خان شاهزاده افغان آنان را تبعید نکرده و عموزاده های سید بر هیچ بخشی از افغانستان حاکمیت نداشته‌اند و افغانها چیزی از او نمی دانند چه رسد به اینکه به خاطر نسبت با سید علی محدث ترمذی ، در قلوب آنان مقام و منزلتی یافته باشد .

البته همه این نکات را که سید جمال الدین خود به شاگرد خودش شیخ محمد عبده شارح ‌" نهج البلاغه" گفته بود تا در پنهانکاری و اغفال دشمنان هر چه بیشتر ‌‌اقدام نماید و گرنه موضوع روشن‌تر از آن است که بشود پنهان کرد و شیعه امامیه را در قبال مصر و رجال آن همین افتخار بس است که آموزگار شخصیتی چون رهبر نهضت ـ اصلاحی ـ معاصر آن شیخ محمد عبده شاگرد سید جمال الدین باشد .

محمد عبده بارها تصریح کرده هر چه دارد از سید جمال است و در مقدمه‌ای که بر ترجمه عربی کتاب نیجریه یا ناتورالیسم نوشته ، اعتراف می‌کند که از توصیف مقام علمی سید ناتوان است و می‌نویسد : مقام علمی و وسعت فرهنگ او در حدی نیست که قلم من بتواند ، درباره آن چیزی بنویسد ، این مرد قدرت فوق‌العاده‌ای در بیان حقایق و مفاهیم علوم ، به بهترین شکل را دارد . و همین شهادت می‌تواند بلندی مقام و عظمت موقعیت سید جمال الدین را در علوم مختلفه، نشان دهد .

تولد ، پرورش و روند آموزش

سید جمال الدین در شعبان " 1254 هـ . ق " در روستای اسد آباد از توابع همدان به دنیا آمد . خانه محل تولد او هنوز موجود است و عموزادگان و دیگر وابستگان معاصر او ، آنها که اکنون در اسدآباد به سر می‌برند ، آن را می‌شناسند . مادر سید جمال الدین " سکینه بیگم " دختر میر شرف الدین حسینی قاضی ـ برادر جدش سید رضی الدین ـ است . وی به دست پدرش از پرورش نیکویی برخوردار شد . پدرش به فرهیختن او پرداخت و خود مبانی و مقدمات رابدو آموخت . از همان هنگام نشانه‌های نبوغ در او هویدا بود ، از هوش سرشار و تیزبینی ، ژرف‌نگری ، کنجکاوی برخوردار بود ، آنچه که از همان نخست ، نشانگر دستاوردهای واپسینش بودند.

وی حافظه¬ای شگفت‌انگیزی داشت که از عوامل اصلی پیشرفتش بود . آنچه که در این‌باره از او نقل می‌شود ، شگفت‌آور است . در سال "1264 هـ . ق " با پدرش به قزوین رفت . او در آن هنگام پسری ده ساله بود . آنها دو سال در قزوین ماندند و در آنجا باز پدرش او را تعلیم می‌داد و از دانش و فرهنگ غنی می‌ساخت . و با اشتیاقی فراوان در کار آموزش او می‌کوشید تا آنجا که حتی روزهای عید و تعطیل را نیز از دست نمی‌داد . در اوایل سال "1266 هـ . ق " با پدرش به تهران رفت و به خانه حاکم اسدآباد در محله سنگلج وارد شدند . آنگاه سید جمال الدین به خدمت علامه سید صادق سنگلجی مشرف شده و از محضر او استفاده کرد و همو بود که لباس روحانیت را بر سید جمال الدین پوشاند و عمامه بر سرش نهاد .

آن دو پس از چند ماه به عراق مهاجرت کردند . در هنگام ورود به نجف از مرجع آنروز شیعیان ، شیخ مرتضی انصاری ، دیدار کردند . پدر سید پس از دو ماه ، خود به اسدآباد بازگشت و سید چهار سال در نجف ماند و در آن مدت ، علاوه بر مبانی لازم ، فقه و اصول و حدیث و تفسیر و کلام و هیئت را نزد استادان زبردست این علوم تلمذ کرد . وی با هوش سرشار و حافظه نیرومندش توانست در همین مدت کم به پایه بزرگان این رشته‌ها برسد و نام‌آور شود و آنگاه که سید هنوز نوجوانی بیش نبود ، در محافل علمی نجف درخشید .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
محمد جواد انصاری همدانی نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳۸٧/٤/٥

 

 ولادت : 1320ق.

محل ولادت: همدان .

وفات:1379 ق.

محل دفن :قم .

 اساتید: شیخ عبدالکریم حائری و ....

شاگردان: حسنعلی نجابت، شهید عبدالحسین دستغیب، سید عبدالله فاطمی و...

پیش از تولد، مادرش در خواب پیامبر اکرم (ص) را دیده بود که بشارت این فرزندان را به او دادند و سفارش کردند خیلی مواظب این فرزند باش که مورد نظر ماست.

محمد جواد هشت ساله بود که تحصیلات حوزوی را آغاز کرد و با داشتن استعداد بسیار بالا و پشتکاری کم نظیر در 24 سالگی به درجه اجتهاد نایل آمد. در طبابت صاحب نظر بود، به گونه ای که خانواده و اطرافیان از معالجه اطبایی بی نیاز بودند.

 در حالی که سرگرم درس و بحث بود. برایش خبر آوردند عارفی شوریده حال در لباس اهل علم به همدان آمده، علما و فضلا در مجلس او به دورش حلقه زده اند. او که با طریق عرفان مخالف بود و چنین نظر داشت که جز راه شرع راه دیگری نیست ، بر حسب وظیفه زان به ارشاد آن پیر و آن جمع گشود. اما خداوند نقطه عطف زندگی او را در نگاه نافذ آن پیر روشن ضمیر قرار داده بود که به او گفت : عن قریب باشد که تو خود آتشی به سوختگان عالم زنی ! این سخن آتشی درجانش نشاند که باقی ایام عمر را به سلوک الی الله و دستگیری از مشتاقان سپری ساخت.

او بر نماز اول وقت خیلی تاکید داشت و به نوافل نماز بسیار توصیه می کرد و خودش نماز را با جمیع مستحبات به جا می آورد. در سلوک خویش از محضر استادی بهره نبرد، آیت الله سید علی قاضی طباطبایی در مورد ایشان می فرمود: او تحوید را مستقیم از خود خدا گرفته است.

سال آخر عمر شریفش او را نزد دکتر بردند. پزشک پس از معاینه از ایشان پرسید: آیا شما خاطر خواه بوده اید ؟ این قلب بیست سال مبتلا به عشق بوده ! و او با لبخندی فرمود: چه درست تشخیص داد! اما او نمی داند این خاطر خواهی از چه نوعی است ! آتش عشقی که در جای این عارف دل سوخته نشسته بود به راستی قلبش را سوزاند اواخر عمر شریفش اطرافیان دیده بودند که سمت چپ سینه اش از سوز قلب سیاه شد بود. شرح سیر این سالک سوخته دل در کتاب سوخته از انتشارات موسسه فرهنگی مطالعاتی شمس الشموس به تفصیل آمده است .

 
1 تیر 1387
  نظرات ()
علی محمد آزاد همدانی - 26-01-2007, 12:08 AM نویسنده: مصطفی نوروزی - ۱۳۸٧/٤/٥

علی محمد آزاد همدانی 


علی محمد آزاد همدانی در سال 1302 قمری در همدان متولد شد.او سنین جوانی را به فرا گرفتن علوم فارسی و عربی گذرانده و یک دوره از صرف و نحو و بیان و بدیع و کلام و ادبیات و قسمتی از فقه و اصول و منطق را فرا گرفت.او از همان اوان جوانی،عشق وافری به ترویج فرهنگ و تعلیم و تربیت جوانان کشور از خود نشان می داد.
در سال 1300 خورشیدی،به سمت ریاست فرهنگ کاشان منصوب و به اصلاح امور فرهنگ و افتتاح انجمن ادبی پرداخت و در اثر مجاهدت در ترویج علم و ادب به حدی مورد توجه اهالی کاشان قرار گرفت که خود را بنده احسان آزاد می شمردند. در این موقع خبر وحشت اثر مرگ ناگهانی فرزند ارشدش از سنندج رسید و مرگ این جوان،آزاد را پیر و از زندگانی سیر نمود؛ناچار به تهران منتقل شد.
در سال 1313 خورشیدی به سمت مدیریت ادبیات و بازرسی اداره فرهنگ همدان منصوب و در سال 1315 به مدیریت دبیرستان شاهپور کرمانشاه برگزیده شد و دو سال هم به تربیت و تعلیم دانشجویان آنجا انجام وظیفه کرد.
در سال 1323 به ریاست فرهنگ همدان منصوب و هم خود را به اصلاحات امور فرهنگی این شهرستان مصروف داشت.او در 9 تیر ماه 1324 در گذشت
  نظرات ()
مطالب اخیر هشدار رضایی به عربستان/ باید برای آزمون آزادی منطقه آماده باشیم خجسته خبر داد: بررسی طرح استانی شدن انتخابات خارج از نوبت مرد یادآور شین‌آباد از همدان تلاش خود را آغاز کرده است." با طرح استانی شدن انتخابات موافق هستم دولت در آخرین اظهارات نظر خود پایان پروژه‌ها را به سال 94 موکول کرد طرح استانی شدن انتخابات مجلس فرماندار کبودراهنگ در کارگروه سلامت و امنیت غذایی: پزشکان به روستاهای محروم برون آیت‌ا... هزاوه‌ای همدانی در خاک آرمید بیشتر تهرانی ها دچار بیماری افسردگی هستند نعمتی سخنگوی هیأت رئیسه شد
کلمات کلیدی وبلاگ انتقال پایتخت (۳٢) پایتخت آینده ایران (۳۱) همدان (٢۸) تاریخ همدان (۱۳) تقصیمات کشوری (۸) ایجاد استان جدید (٦) زمان انتقال پایتخت سیاسی از تهران (٦) مشاهیر (٦) ادبیات (٥) تپه باستانی (٥) فرمانداری (٤) آداب و رسوم (٤) مذهبی (۳) فرهنگ (۳) نام جای (۳) سمنان (۳) زلزله تهران (۳) امیر خجسته (۳) کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس (۳) گزینه های انتقال پایتخت (۳) راههای کشور (۳) طرح استانی شدن انتخابات مجلس (۳) موافقان و مخالفان طرح استانی شدن انتخابات مجلس (٢) نقش اقوام در انتخابات (٢) رئیس کمیسیون امور شوراهای مجلس (٢) علیرضا خسروی نماینده سمنان،‌مهدی‌شهر و سرخه (٢) راه آهن غرب کشور (٢) موقعیت همدان (٢) آزاد راههای کشور (٢) آثار تاریخی همدان (٢) هکمتانه (٢) تپه مصلی (٢) خراسان (٢) اراک (٢) شهرستان (٢) ساوه (٢) عرفان (٢) تبریک (٢) مجلس (٢) عید (٢) تهران (٢) جغرافیا (٢) پرند (٢) سبزوار (٢) نتایج (۱) کوریجان (۱) عید نوروز (۱) آرامگاه (۱) آش (۱) روزنامه (۱) طبس (۱) نوروزی (۱) غدیر (۱) تغذیه (۱) اصفهان (۱) نقشه (۱) گردشگری (۱) وزیر آموزش و پرورش (۱) مناسبت (۱) بحرین (۱) مازندران (۱) انتخابات (۱) دختر (۱) رمضان (۱) عکس (۱) کتاب (۱) شاهرود (۱) طنز (۱) انتخابات مجلس (۱) داستان (۱) زراومند (۱) هادی گروسین (۱) دریاچه باستانی همدان (۱) ترک و آذری (۱) هابیل چگنی (۱) فرش همدان (۱) نواحی فرش بافی (۱) انواع فرش (۱) دهستان (۱) موسیقی بومی همدان (۱) موسیقی آذری همدان (۱) موسیقی کردی همدان (۱) موسیقی لری همدان (۱) خانه تاریخی (۱) پوستی زاده (۱) آخوندملاعلی همدانی ره (۱) آیت‌الله بهاری (۱) تنکابن (۱) عکس قدیمی (۱) سعید افقی (۱) اجرای نمایش (۱) پایگاه اطلاع رسانی دولت (۱) جمعیت (۱) بازار همدان (۱) کاروامسراهای همدان (۱) بوعلی سینا (۱) موزه (۱) ابن سینا (۱) ملایر (۱) همه کسی (۱) بخش (۱) امام جمعه (۱) شعر با گویش همدانی (۱) گویش همدانی (۱) شرح یک شعر به گویش همدانی (۱) حاجی بابایی (۱) مهدی چمران (۱) نمایندگان مجلس شورای اسلامی (۱) جستجوی راه حل (۱) انتقال هدفمند جمعیت از پایتخت به شهرستان (۱) استاندار همدان (۱) ملت ما (۱) احسان قنبری (۱) اخبار همدان (۱) شهر جدید حورا (۱) آیت الله بنی صدر (۱) آخوند ملاعلی همدانی (۱) شیخ باقر مهاجرانی (۱) تهران کوتاهترین پایتخت دنیا (۱) کمیته اضطراری فجایع طبیعی (۱) فرماندار کبودراهنگ (۱) محمد علی پور مختار (۱) انتخابات ریاست جمهوری یازدهم (۱) کرم رضا پیریایی (۱) بهروز نعمتی (۱) مقاله isi و isc (۱) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس (۱) محمد ابراهیم الهی تبار (۱) نقش اقوام در انتخاب روحانی (۱) امین فضلی (۱) پایتخت را خُرد کنیم (۱) نقش سازمان زمین شناسی درانتخاب پایتخت (۱) مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی (۱) پژوهشگران جوان همدانی (۱) رییس باشگاه پژوهشگران و نخبگان واحد همدان (۱) مناطق کم لرزه (۱) دانش آموزات (۱) هاشمی مشاور رئیس جمهور مسئول مطالعه طرح انتقال پای (۱) راه و شهرسازی (۱) اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی (۱) معلون سیاسی امنیتی استاندار همدان (۱) طرح بررسی ساماندهی و تمرکززدایی از تهران (۱) هیأت رئیسه مجلس (۱) نماینده مردم اسد آباد درمجلس شورای اسلامی (۱) آیت‌ا هزاوه‌ای همدانی در خاک آرمید (۱) الزمات انتقال پایتخت (۱) تمرکز شدید و ازدحام جمعیت: (۱) نتیجه انتقال پایتخت چیست؟ (۱) باربد فرهادی (۱) کمیسیون عمران مجلس (۱) حمدجواد کولیوند (۱) عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهرا (۱) راه‌آهن کرمانشاه (۱) علی نورزاد (۱) نماینده بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی (۱) استاندار قم (۱) اسد آباد (۱)
دوستان من پایگاه اطلاع رسانی بسیج سپاه انصار الحسین همدان فرمانداری همدان همدان پايگاه انصارالمهدی پايگاه ميعاد کوریجان دیار تاریخی کاغذ رنگی آیت الله نوری همدانی استان خوزستان شمالی دروازه های تاريخی همدان دانشگاه بوعلی سينا دانشگاه آزاد اسلامي اسدالله ربانی مهر-دامنه های الوند آقبلاق آقداق پرتال زیگور طراح قالب